+48 501-566-677

5 najpopularniejszych kierunków w Europie  na wycieczkę autokarem

Wycieczki autokarowe to jeden z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych sposobów podróżowania po Europie. Niewątpliwie ogromną zaletą autokarów jest fakt, że zwiedzanie rozpoczyna się już od wejścia na pokład autobusu. Przez całą drogę mamy szansę na podziwianie widoków za oknem, a jeśli przewoźnik zadba o wysoki standard podróży, taka wycieczka może mieć niesamowity przeżyciem. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 5-ciu najpopularniejszych kierunków europejskich na  wycieczki autokarowe. Warto!

Zanim wybierzemy przewoźnika: ważne informacje na początek

Aby kilkugodzinna podróż autokarem była dla was przyjemnością, warto upewnić się czy przewoźnik i autokar spełnia kilka istotnych warunków. Jednym z ważniejszych aspektów są dobrze zaplanowane postoje. Optymalne są krótkie postoje (ok. 15 minut) odbywające się co 2-2,5 godziny. Zazwyczaj ustala się to z kierowcą i pilotem wycieczki, w miarę możliwości w miejscach w których znajduje się toaleta bądź sklep. Podczas podróży z dobrym przewoźnikiem, przewidziany jest również dłuższy postój (ok. 30 minut) po około 4,5 godziny jazdy autokarem.

Na komfort przejazdu mocno wpływa również, jakość wynajmowanego autokaru. Dalekie podróże nie będą zbyt przyjemne w pojeździe bez klimatyzacji i rozkładanych siedzeń. Warto więc dobrze przemyśleć, od jakiej firmy przewozowej wynajmujemy autokar z kierowcą. Bez wątpienia podstawowym kryterium w wynajmie odpowiedniego autokaru będą zatem: klimatyzacja, komfortowe rozkładane siedzenia, toaleta, cafe bar i gniazdka 220 V. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, zwróć uwagę na to, czy pojazd na pewno posiada pasy bezpieczeństwa i rozkładane podłokietniki od strony przejścia.

Jak przygotować się do podróży autokarem?

W europejską podróż autokarem warto wziąć ze sobą lekki prowiant. Nie ma sensu brać ze sobą zbyt dużej ilości jedzenia, tym bardziej jeśli podczas podróży przewidziana jest dłuższa przerwa na posiłki. Przydadzą się również suche przekąski, coś słodkiego, woda, termos z ciepłym napojem. Przed wyjazdem można sprawdzić u przewoźnika, czy na pokładzie autokaru jest cafe bar, gdzie można zakupić kawę lub herbatę – takie udogodnienie występuje w nowoczesnych autokarach.

Warto pomyśleć także o odpowiednim ubiorze. Do autokaru lepiej założyć elastyczne spodnie, dresy czy legginsy, aby podróż była wygodna. Pamiętajmy też, że nawet latem noce mogą być chłodniejsze, dlatego warto mieć ze sobą ciepłą bluzę lub polar. Przydatny jest też mały kocyk pod którym przyjemniej będzie się spało.

Jeśli podróż trwa więcej niż 8 godzin, dobrze mieć pastę i szczoteczkę do zębów przełożoną do bagażu podręcznego, aby mieć ją pod ręką. Świetnie sprawdzają się też nawilżane chusteczki. Jeśli nie masz problemu z czytaniem podczas jazdy, zabierz ze sobą książkę, gazetę oraz czytniki e-booków. Z kolei jeśli, podróżujesz w pojedynkę, przydatne będą również słuchawki i dostęp do muzyki. O możliwość oglądania telewizji, WiFi czy wejścia USB można zapytać przewoźnika przed planowaną podróżą.

Jeśli masz pewność, że Twój przewoźnik spełnia wyżej wymienione wymagania gwarantujące przyjemną podróż, możesz przejść do planowania kierunku. Zobacz zestawienie 5 najczęściej wybieranych miast w Europie.

Słowacja – Bratysława autokarem

Podróż autokarowa do Bratysławy, licząc wyjazd z Poznania, zajmuje z postojami około 9 godzin. Malownicza stolica Słowacji, o nieco nietypowym położeniu, jest co roku wybierana przez turystów z wielu powodów. Warte zwiedzenia są przede wszystkim zamki, które są główną atrakcją całej Słowacji. Niesamowicie klimatyczne jest także Stare Miasto, Rynek, piękne muzea i katedry. Symbolem Bratysławy jest Brama Michalska, jedna z historycznych bram kierujących do miasta. Bratysława wyróżnia się tym, że graniczy z dwoma państwami: Węgrami i Austrią. Może być więc doskonałym punktem na rozpoczęcie dalszej podróży.

Węgry Budapeszt – Paryż wschodu ?

Podróż autokarem z Poznania do Budapesztu zajmuje około 11,5 godziny, a z Bratysławy około 2,5 godziny, wliczając w to postoje. W Budapeszcie warto zostać nieco dłużej, ponieważ atrakcji spokojnie wystarczy na cały tydzień zwiedzania. Budapeszt nie bez powodu przez wiele osób jest nazywany Paryżem Wschodu. Jest on jednym z najpiękniejszych miast Europy. Miasto prawie w całości wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Austria i majestatyczny Wiedeń

Jeśli wybierzemy kierunek na Wiedeń, podróż autokarem z Poznania zajmie około 9 godzin. Według wielu turystów oraz mieszkańców Wiedeń to miasto, które po prostu trzeba zobaczyć. Charakteryzuje się bogactwem i piękną architekturą. Jednym z symboli miasta jest Pałac Schönbrunn, gdzie zwiedzać można piękne ogrody i labirynt utworzony z roślin. Turyści uwielbiają również Belweder, barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego z jego barokowymi ogrodami i kojącym klimatem. Znajduje się tam największa na świecie kolekcja dzieł tego malarza.

Niemcy z nowoczesnym Berlinem

Z Poznania do Berlina autokarem jedzie się około 3,5 godzin. Berlin to jedno z największych miast Europy, co sprawi, że atrakcje dla siebie znajdzie tam każdy. To częsty kierunek podróży biznesowych, ale cenią go również turyści. W samym Berlinie możemy zwiedzić ogrom zabytków, a wśród nich: Bramę Brandenburską, mur Berliński z galerią sztuki East Side Gallery, Czerwony Ratusz, Wyspę Muzeów czy Reichstag. Z Berlina warto zajechać do pobliskiego Poczdamu lub na tak zwaną “Tropikalną wyspę”, czyli do ogromnego parku rozrywki z atrakcjami rodem z USA.

Czechy i malownicza Praga na wycieczkę autokarem

Do Pragi autokarem z Poznania dojedziemy w około 6 godzin. Praga to miejsce na którego zwiedzanie zalecamy poświęcić minimum 2-3 dni, ze względu na ogrom zabytków i wspaniały klimat miasta. Pragę najlepiej zwiedzać autokarem, ze względu na liczne atrakcje dość daleko położone od siebie. Warto w tym czasie odwiedzić dzielnicę Mala Strana, która jest tak bogata w klimatyczne kawiarenki i zabytki, że ciężko ją opuścić. Warto zajść również na Most Karola, a najlepiej odwiedzić go nocą – unikniemy tłumów, a widoki będą niezastąpione.

Planując kierunek podróży autokarowej po Europie, warto zapytać przewoźnika o radę w kwestii planowania trasy oraz kolejności zwiedzania. Przewoźnicy mają doświadczenie w przewozach po Polsce, ale też w przewozach po Europie, więc z łatwością pomogą zaplanować podróż po kilku krajach. Zamiast siedzieć w domu w fotelu lepiej wyruszyć w podróż,  w trakcie której można komfortowym autokarem zwiedzić kilka różnych krajów i zebrać niezapomniane wspomnienia.